niedziela, 1 czerwca 2014

Mnistrant? A kto to?

Kto to jest ministrant?. Po co jest jest?. Co robi? Kto może zostać ministrantem?.
Takie i inne pytania czasami rodzą się w głowach wielu osób. Nie wszyscy wiedzą, nie którzy nie maja odwagi zapytać. 
 Jak to właściwie jest...
MINISTRANT - z języka łacińskiego ,, ministrare " oznacza służyć. 
Jest tym, który pomaga podczas sprawowania mszy św. i innych nabożeństw liturgicznych. Można sobie zadać pytanie: od kiedy właściwie istnieją ministranci? Odpowiedz jest prosta: od kiedy w ogóle istnieje nabożeństwo. Już w starotestamentalnym narodzie izraelskim było jedno pokolenie wybrane do służby w świątyni -  pokolenie Lewiego. Ministrantami, czyli tymi którzy służą, można nazwać również Apostołów. Oni to uczestniczyli i służyli do pierwszej Mszy Świętej podczas Ostatniej Wieczerzy. Natomiast w powstającym Kościele apostołowie potrzebowali kogoś do posługiwania wiernym. Wybrali więc siedmiu pomocników i nazwali ich diakonami, to znaczy sługami. Gdy wspólnoty chrześcijańskie stawały się coraz większe, wszystko, co było do wykonania, dzielono w formie różnych zadań pomiędzy członków danej wspólnoty. Posługa ministranta związana jest nierozłącznie z miejscem jej sprawowania, a wiec z kościołem.
To tu ministranci są najbardziej widoczni. Strojem ministranta jest komża, czasem rewerenda lub też alba.
W naszym kościele i parafii ministranci noszą następujący strój:
Kandydaci na ministrantów - komża(biała szata z rękawami sięgająca za pas)
Ministranci - komża i rewerenda(czerwona sutanna)
Lektorzy - alba( biała szata z rękawami sięgająca do kostek)
Miejscem gdzie ministranci przygotowują się do swojej posługi jest zakrystia. To tutaj każdy z nich ubiera się w strój ministranta, omawiana  i wyznaczana jest funkcja którą będzie pełnić, tu również odmawiana jest modlitwa przed i po Mszy Świętej. W czasie Mszy Świętej ministrant jest tym, który niesie znaki, dlatego też ważne jest by czynił to zawsze z szacunkiem i godnością.
A oto niektóre funkcje które pełni ministrant:
przynoszenie i rozkładanie kielicha na ołtarzu, podawanie ampułek, dzwonienie czyli dawanie znaków ludowi Bożemu, noszenie akolitek czyli świec i wiele innych.
Bardzo ważą funkcją którą pełni ministrant jest pomoc kapłanowi podczas udzielania Komunii Świętej, czyli trzymanie pateny. Patena ma służyć do tego by okruszki Komunii Świętej czyli partykuły nie spadły na ziemię a właśnie na patenę.
Znakiem jest również sama postawa ministranta, na którego patrzą ludzie przebywający w kościele.
A oto kilka słów o naszej Wspólnocie.
Nasza Wspólnota Ministrantów liczy około 15 osób. Należą do niej lektorzy, ministranci i kandydaci na ministrantów. Formacja wygląda następująco:
Po zapisaniu( można to zrobić w zakrystii po lub przed mszą św., na zbiórce) i wyrażeniu chęci służenia, kandydat uczestniczy w całym życiu  wspólnoty czyli uczestniczy we mszach św., nabożeństwach, zbiórkach. Początkowo jego rola polega na przyglądaniu się temu co robią starsi ministranci. Po pewnym czasie, stopniowo wykonuje niektóre z funkcji. Okres ten trwa od 6 miesięcy do roku. Strojem kandydata na ministranta jest komża, którą otrzymuje w zakrystii.
Po okresie bycia kandydatem, przyszły ministrant zdaje mały test składający się  z podstawowych pytań dotyczących liturgii czyli tego czym żyje bądź powinien żyć ministrant:).
Podczas przyjęcia na ministranta, kandydat otrzymuje nową szatę czyli rewerende i publicznie składa przyrzeczenie.
Po kilku latach bycia ministrantem( nie wcześniej niż 2 kl. gimnazjum) ninistrant, po odbytym kursie zostaje dopuszczony do bycia lektorem i przywdziewa nową szatę zwaną albą.
Warto dodać, że bycie ministrantem to przede wszystkim służba Panu Bogu ale również i wspólne bycie Razem, tworząc wspólnotę w której jest czas i na modlitwę i na zabawę. My robimy to na różne sposoby:)...