wtorek, 24 czerwca 2014

Zakończenie roku formacyjnego 2013/2014

Zakończenie roku formacyjnego 2013/2014.

W minioną sobotę, podczas ostatniej zbiórki przed wakacjami, postanowiliśmy dokonać podsumowania kończącego się roku formacyjnego 2013/2014.
A było co podsumowywać:)...
Najpierw wydarzenia minionego roku.
Nowy rok formacyjny rozpoczęliśmy od zmiany opiekuna ministrantów. Nowym opiekunem został br. Dariusz Mleczek, który zmienił na tym miejscu br. Czesława.
Pierwszym naszym wspólnym wyjazdem był wyjazd do Koszalina na Prowincjalny czyli zakonny zjazd ministrantów.
Kolejnym wydarzeniem był turniej tenisa stołowego w Kiszkowie na którym trzecie miejsce w kategorii kapłan, zajął o. Roman Barbużyński, który pełnił w zastępstwie rolę opiekuna.
Tym razem nasi ministranci bez miejsca na podium.
Ważnym wydarzeniem było listopadowe wprowadzenie w posługę kandydata i ministranta naszych kolegów: Olka i Szymona oraz Kubę i Alana.
Potem święta Bożego Narodzenia, a przed nimi wspólna ministrancka wigilia.
Po świętach rozpoczął się czas kolędowania.
W czasie ferii zimowych uczestniczyliśmy w dwóch turniejach, tenisa stołowego, zajmując drugie i trzecie miejsce oraz piłki nożnej zajmując trzecie miejsce w kat. ministranci.
Wielki post to czas wyciszenia i refleksji, także i dla nas, stąd brak wyjazdów i brania udziału w turniejach. Jednakże są i wielkim poście wyjątki. Takim wyjątkiem jest Niedziela Laetare. W tym dniu przezywaliśmy radość z przyjęcia do grona ministrantów naszego kolegi, Jakuba Tronowicza.
Potem czas Świetego Triduum Paschalnego.
Maj i czerwiec to kolejna porcja wydarzeń i wyjazdów.
Wyjazd na turniej piłki nożnej do Koszalina i zakwalifikowanie się do finału oraz wyjazd na pielgrzymkę do Lichenia.
Nie zabrakło również wspólnych zabaw w ogrodzie klasztornym i przy ognisku. Okazje to choćby obchodzony przez nas dzień dziecka, piknik franciszkański czy wspomniane zakończenie roku formacyjnego.
To też okazja by nagrodzić tych, dla których służba przy ołtarzu nie była jedynie spełnieniem swojego tygodniowego obowiązku.
Nagrody zostały przyznane w 5 kategoriach.
Za zajęcie pierwszego miejsca, wzorową służbę - 833 punktów, MINISTRANTEM ROKU został Jakub Tronowicz.
Za zajęcie drugiego miejsca, wzorową służbę - 623 punktów, Gerard Kaszyński.
Za zajęcie trzeciego miejsca, wzorową służbę - 500 punktów, w kategorii ZAKRYSTIAN ROKU został Szymon Ławecki
W kategorii WYJĄTKOWY WYJĄTEK -  Krzysztof Kosiorowski
W kategorii OBJAWIENIE ROKU - Robert
                                                      Więcej zdjęć w galerii, zapraszam.

Boże Ciało

Boże Ciało.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, popularnie zwanej Bożym Ciałem, jako wspólnota ministrancka, uczestniczyliśmy w procesji Eucharystycznej zorganizowanej w ramach obchodów tego święta. 
W naszym mieście, parafie centralne, czyli te które znajdują się w centrum miasta, organizują jedną, wspólną procesję. W tym roku, uroczystej procesji przewodniczył Prymas Polski, ks. Arcybiskup Wojciech Polak.


                                                     Więcej zdjęć w galerii, zapraszam.
Pielgrzymka do Lichenia.

D
nia 14.06.2014 nasza ministrancka brać uczestniczyła w pielgrzymce autokarowej do sanktuarium Maryjnego w Licheniu.
Oprócz nas, w pielgrzymce uczestniczyli również rodzice i rodziny ministrantów oraz spora grupa innych osób między innymi dzieci i ich rodziców wraz z ich rodzinami.
W sumie grupa liczyła około 50 osób.
Zaraz po przyjeździe do Lichenia, udaliśmy się do bazyliki, a dokładnie do jej obszernej zakrystii, gdzie miało miejsce przygotowanie do Eucharystii. Dla nas ministrantów to nie tylko wyróżnienie ale i radość, móc służyć w takiej świątyni. To też nowe doświadczenie.
Po Mszy św. zwiedziliśmy bazylikę i ...udaliśmy się na obiad:).
Po obiedzie przyszedł czas na dalsze zwiedzanie. Nawiedziliśmy Golgotę, kościół św. Doroty oraz licheńskie źródło.
Uczestniczyliśmy również w nabożeństwie czerwcowym, a potem, kto miał jeszcze siły i odwagę, ruszył wspinać się na wieżę bazyliki - wierzcie mi, było warto :).
Na zakończenie udaliśmy się jeszcze na chwilę do Lasu Grąblińskiego czyli miejsca objawień.
           

Więcej zdjęć w galerii, zapraszam.

czwartek, 19 czerwca 2014

Czerwcowy piknik.

W pierwszą sobotę czerwca, na terenie klasztornego ogrodu odbył się pierwszy piknik franciszkański zorganizowany dla dzieci i ich rodziców.
Oczywiście nie mogło na nim zabraknąć nas czyli ministrantów:).
Podczas pikniku uczestniczyliśmy w wielu różnych grach i zabawach, miedzy innymi w grze w ,,zbijaka", w badmintona, piłke nożną.
Jednak najwięcej emocji wzbudziła gra ,,ambo" której zwycięzca otrzymywał nagrodę.

                                                    Więcej zdjęć w galerii, zapraszam.






niedziela, 1 czerwca 2014

Dzień dziecka w naszej wspólnocie:)!

Z okazji dnia dziecka, jako wspólnota ministrantów, postanowiliśmy uczcić ten dzień i wspólnie po świętować. Z racji, że dzień ten przypadł na niedziele(obowiązki duszpasterskie) umówiliśmy się, że świętować będziemy w sobotę.
Nasze świętowanie jak na prawdziwych ministrantów przystało rozpoczęliśmy modlitwą w kościele, spotykając się na ostatnim w tym roku nabożeństwie majowym. Po nabożeństwie przeszliśmy do naszego klasztornego ogrodu. Tam spędziliśmy czas przy ognisku piekąc kiełbaski i grając w piłkę. Nie zabrakło również zabawy w Indian oraz potyczki na kije:)...



Więcej zdjęć w galerii, zapraszam.














Mnistrant? A kto to?

Kto to jest ministrant?. Po co jest jest?. Co robi? Kto może zostać ministrantem?.
Takie i inne pytania czasami rodzą się w głowach wielu osób. Nie wszyscy wiedzą, nie którzy nie maja odwagi zapytać. 
 Jak to właściwie jest...
MINISTRANT - z języka łacińskiego ,, ministrare " oznacza służyć. 
Jest tym, który pomaga podczas sprawowania mszy św. i innych nabożeństw liturgicznych. Można sobie zadać pytanie: od kiedy właściwie istnieją ministranci? Odpowiedz jest prosta: od kiedy w ogóle istnieje nabożeństwo. Już w starotestamentalnym narodzie izraelskim było jedno pokolenie wybrane do służby w świątyni -  pokolenie Lewiego. Ministrantami, czyli tymi którzy służą, można nazwać również Apostołów. Oni to uczestniczyli i służyli do pierwszej Mszy Świętej podczas Ostatniej Wieczerzy. Natomiast w powstającym Kościele apostołowie potrzebowali kogoś do posługiwania wiernym. Wybrali więc siedmiu pomocników i nazwali ich diakonami, to znaczy sługami. Gdy wspólnoty chrześcijańskie stawały się coraz większe, wszystko, co było do wykonania, dzielono w formie różnych zadań pomiędzy członków danej wspólnoty. Posługa ministranta związana jest nierozłącznie z miejscem jej sprawowania, a wiec z kościołem.
To tu ministranci są najbardziej widoczni. Strojem ministranta jest komża, czasem rewerenda lub też alba.
W naszym kościele i parafii ministranci noszą następujący strój:
Kandydaci na ministrantów - komża(biała szata z rękawami sięgająca za pas)
Ministranci - komża i rewerenda(czerwona sutanna)
Lektorzy - alba( biała szata z rękawami sięgająca do kostek)
Miejscem gdzie ministranci przygotowują się do swojej posługi jest zakrystia. To tutaj każdy z nich ubiera się w strój ministranta, omawiana  i wyznaczana jest funkcja którą będzie pełnić, tu również odmawiana jest modlitwa przed i po Mszy Świętej. W czasie Mszy Świętej ministrant jest tym, który niesie znaki, dlatego też ważne jest by czynił to zawsze z szacunkiem i godnością.
A oto niektóre funkcje które pełni ministrant:
przynoszenie i rozkładanie kielicha na ołtarzu, podawanie ampułek, dzwonienie czyli dawanie znaków ludowi Bożemu, noszenie akolitek czyli świec i wiele innych.
Bardzo ważą funkcją którą pełni ministrant jest pomoc kapłanowi podczas udzielania Komunii Świętej, czyli trzymanie pateny. Patena ma służyć do tego by okruszki Komunii Świętej czyli partykuły nie spadły na ziemię a właśnie na patenę.
Znakiem jest również sama postawa ministranta, na którego patrzą ludzie przebywający w kościele.
A oto kilka słów o naszej Wspólnocie.
Nasza Wspólnota Ministrantów liczy około 15 osób. Należą do niej lektorzy, ministranci i kandydaci na ministrantów. Formacja wygląda następująco:
Po zapisaniu( można to zrobić w zakrystii po lub przed mszą św., na zbiórce) i wyrażeniu chęci służenia, kandydat uczestniczy w całym życiu  wspólnoty czyli uczestniczy we mszach św., nabożeństwach, zbiórkach. Początkowo jego rola polega na przyglądaniu się temu co robią starsi ministranci. Po pewnym czasie, stopniowo wykonuje niektóre z funkcji. Okres ten trwa od 6 miesięcy do roku. Strojem kandydata na ministranta jest komża, którą otrzymuje w zakrystii.
Po okresie bycia kandydatem, przyszły ministrant zdaje mały test składający się  z podstawowych pytań dotyczących liturgii czyli tego czym żyje bądź powinien żyć ministrant:).
Podczas przyjęcia na ministranta, kandydat otrzymuje nową szatę czyli rewerende i publicznie składa przyrzeczenie.
Po kilku latach bycia ministrantem( nie wcześniej niż 2 kl. gimnazjum) ninistrant, po odbytym kursie zostaje dopuszczony do bycia lektorem i przywdziewa nową szatę zwaną albą.
Warto dodać, że bycie ministrantem to przede wszystkim służba Panu Bogu ale również i wspólne bycie Razem, tworząc wspólnotę w której jest czas i na modlitwę i na zabawę. My robimy to na różne sposoby:)...

                                                               



                                                 













Rocznica I Komunii Świętej.

Dnia 24.05.2014 w naszym kościele i parafii miała miejsce uroczystość rocznicy I Komunii Świętej.
Dla nas ministrantów było to ważne wydarzenie, ponieważ troje naszych kolegów obchodziło tę właśnie rocznicę.

                                   Więcej zdjęć w galerii, zapraszam.